Základné charakteristiky

Formát

Medzinárodná štandardná veľkosť papiera je založená na nemeckej normy DIN pre formáty papiera. Základný formát merania je list o veľkosti 1 m² - formát papiera A0. Nasledujú po sebe idúce veľkosti papiera v seriáli A1, A2, A3, atď, ktoré vznikajú rozpolením predchádzajúceho formátu papiera súbežnú s jeho kratšou stranou. Najčastejšie sa používa formát papiera A4 (210 x 297 mm).

Plošná hmotnosť

Plošnou hmotnosťou sa rozumie hmotnosť papiera na plochu. Najčastejšie používanou jednotkou je g/m². Fyzikálne vlastnosti, ako je pevnosť, hrúbka papiera a špecifický objem závisia od plošnej hmotnosti. Čím vyššia je plošná hmostnosť, tým väčšia je neprehľadno. Papier je do plošnej hmotnosti 170 g/m². Od 170-600 g/m² má plošnú hmotnosť lepenka a pri viac ako 600 g/m² hovoríme o kartóne.

Hrúbka

Hrúbka hárku papiera je definovaná ako vertikálna vzdialenosť medzi dvomi povrchmi papiera. Je to jedna z charakteristík, ktorá má významný vplyv na tuhosť pri ohýbaní.

Objem

Špecifický objem je pomer hrúbky k plošnej hmotnosti. Väčšina typov papierov sú vyrábané v súlade s plošnou hmotnosťou. Avšak, existujú papiere, ktoré sú vyrábané presne podľa hrúbky, ako je napríklad papier pre knižnú produkciu. Väčšia hrúbka papiera umožňuje tlač produkt väčších objemov a tuhosti, pri zachovaní rovnakej plošnej hmotnosti.

Smer vlákien

Pri strojovo vyrábaných papieroch prebiehajú vlákna papieroviny v smere posuvného papierového pása. Podľa toho, ako sa vyrezávajú papierové hárky z papierového pásu, prebiehajú vlákna rovnobežne s dlhšou alebo s kratšou stranou hárku. Na označenie smeru vlákien papiera sa používajú výrazy, pozdĺžny smer - úzka dráha (SB) a priečny smer - široká dráha (BB). Na obaloch papiera, papierových kotúčoch sa smer vlákien označuje šípkou.