Odborný seminár so spoločnosťou Europapier Slovensko

Europapier Slovensko v spolupráci s hubergroup Deutschland, LECTA GROUP a Koenig & Bauer zorganizoval pre svojich obchodných partnerov zameraných na papier, tlačové farby a polygrafickú výrobu odborný seminár. Na podujatí, ktoré sa konalo 9. apríla v hoteli Nivy v Bratislave, sa zúčastnilo viac ako päťdesiat zástupcov tlačiarní, odborných škôl a vydavateľstiev z celého Slovenska.

„Cieľom nášho seminára bolo poukázať na vývoj nových technológií, s ktorými sa stretávajú klienti pri svojej práci spolu s dodávateľmi a ktoré sú výsledkom nárokov zákazníkov na zvyšujúcu kvalitu a efektívnosť tlače“ komentovala Astrid Ottová zo spoločnosti Europapier Slovensko.

Program odštartoval úvodný príspevok Roberta Kuczera (hubergroup), ktorý sa v prvej časti zameral na možnosti technológie UV tlače. Postupne vysvetlil zloženie UV tlačových farieb a princíp ich vytvrdzovania. Následne prezentoval dostupné UV systémy: UV, LE-UV (Low Energy), LED-UV. Informoval, že dnes je trendom využívať efektívnejšie, energetický menej náročné a ekologický šetrné LED UV sušiace systémy. V závere pomenoval výhody a nevýhody LED-UV tlačových farieb a LED-UV technológie tlače. V druhej časti sa venoval problematike výroby obalov a tlačovým farbám série MGA (hubergroup), pre potravinársky priemysel (low-migration ink system). Definoval typy obalov a druhy bariér. Upozornil na prísne nároky a certifikáty, ktoré súvisia s týmto odvetvím a ochranou zdravia zákazníka. V záverečnej časti svojho vystúpenia reagoval na možné problémy pri potlači matne natieraných a volumenóznych papierov. Odporučil opatrenia, ktoré môžu eliminovať obťahovanie farby počas tlačového procesu, ale i pri knihárskom spracovaní.

Alessandro Nardelli, zo spoločnosti Cartiere del Garda – LECTA GROUP, prezentoval portfólio grafických papierov. Informoval, že narastá záujem o papiere s matnou povrchovou úpravou pre ich optické i haptické vlastnosti. Hlavne nemecké a západoeurópske vydavateľské domy presadzujú matné a volumenózne papiere. Upozornil hlavne tlačiarov, aby počítali s určitými zmenami v tlačovom procese. Matný povrch oproti lesklému povrchu dosahuje nižší kontrast a má tendenciu viac penetrovať tlačovú farbu, preto je dôležité pri príprave obrázkov obmedziť množstvo celkového pokrytia farieb. Navyše povrch volumenóznych papierov je o niečo drsnejší. V prípade  výroby kníh je dôležité definovať správnu dráhu (smer vlákna) papiera.  

Massimo Bertolla, zástupca LECTA GROUP, prezentoval sortiment samolepiacich materiálov (papier, fólia, plast) pre rôzne odvetvia a použitie. Ako uviedol tento sortiment je na trhu veľmi žiadaný. Od roku 2017 vzrástol jeho predaj o 4,2%, a má tendenciu naďalej rásť. Predpokladá sa, že tento rok sa spotrebuje takmer 26 miliónov metrov štvorcových. Základ samolepky tvorí podkladový papier opatrený silikónom na ktorom je nanesená adhézna vrstva (lepidlo) a následne vrchný/lícny materiál, ktorý slúži pre potlač alebo ako efektová fólia. Lepidiel je veľa druhov a definujú sa podľa potreby sily lepenia, aj na aký materiál (substrát) sa má štítok, či etiketa nalepiť: (sklo, kov, kartón, polyetylén, drevo, keramika,…). Samolepiace materiály sú dodávané v roliach alebo hárkoch podľa požiadaviek tlačových systémov (ofset, flexo, sitotlač i digitálne tlačové technológie).

Posledným prednášajúcim v rámci programu bol Tibor Nagy, zástupca - Koenig & Bauer. Vo svojom zaujímavom príspevku sa venoval „Inovatívnym riešeniam v ofsetovej tlači“. Informoval, že v tlačiarenskom priemysle prebieha obrovský technologický vývoj. „V dnešnom tlačiarenskom biznise si každý želá, aby s rovnakými zdrojmi mohol produkovať viac za menej času. Na udržanie konkurencieschopnosti je automatizácia workflow tlačovej produkcie i automatizácia postpressu, takmer nevyhnutná“ dodal. Spoločnosť Koenig & Bauer reaguje na výzvy Print Industry 4.0, a integruje do nových ofsetových strojov Rapida množstvo automatizačných i inšpekčných systémov napr.: systém QualiTronic ColorControl pre meranie a korekciu farebnosti alebo systém DriveTronic SPC (Simultaneous plate changing) pre automatickú výmenu tlačových platní, či systémy pre kontrolu tlačeného hárku (PrintCheck, PDF Check alebo PDF HighRes), ktoré zlepšujú jednotlivé úkony a celkovo urýchľujú tlačový proces. Realitou je už mobilná aplikácia Rapida LiveApp na ovládanie stroja mimo riadiaceho pultu, ProductionApp na manažment spotrebného materiálu. Tieto aplikácie pomôžu s vykonaním údržby a tiež s pripojením na diaľkovú údržbu výrobcu aj s využitím kamery mobilného telefónu prípadne VR kamery. „Simultánne procesy a autonómna tlač skrátili proces výmeny zákaziek až pod dve minúty pri makulatúre do 50 hárkov. Softvérové prepojenie od prípravy tlačovej formy po dokončovacie spracovanie sa tiež ukazuje dôležitým prvkom rozvoja. Dnes spúšťame celý reťazec úloh už automaticky stlačením jedného tlačidla“ konštatoval Tibor Nagy.

LED UV technológia tlače a VariDry UV vytvrdzovací systém Koenig & Bauer získava obľubu a začína sa presadzovať na polygrafickom trhu. Dôvodom je relatívne vysoká energetická účinnosť, ktorá obmedzuje výrobné náklady a navyše technológia je šetrnejšia voči životnému prostrediu. Výhodou je okamžité vytvrdenie tlačovej farby a možnosť následného knihárskeho spracovania a promptná expedícia. LED UV technológia umožňuje potláčať vo vysokej kvalite aj papiere, ktoré majú tendenciu viac penetrovať. Tlačový stroj Rapida Pro 75 s  LED UV technológiou a automatickými systémami bol inštalovaný aj na Slovensku, v tlačiarni Kubík v Námestove. V závere svojho vystúpenia Tibor Nagy vyslovil názor: „V skutočnosti je oblasť nízkych objemov tlače jasne obmedzená, ale so silnou automatizáciou, môžu moderné hárkové ofsetové stroje ekonomický efektívne produkovať aj pri nízko objemových zákazkách 100 až 200 kusov. Pred niekoľkými rokmi bola táto hranica ziskovosti až pri hranici niekoľko tisíc kópií.“

Veľká vďaka patrí organizátorom i prednášajúcim, ktorí pripravili zaujímavé príspevky.