Naše znalosti

Papier je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života a stretávame sa s ním pri rôznych formách využitia - od štandardného kancelárskeho papiera, cez nákupné tašky až po výzdoby výkladov v obchodoch. Zákazníci profitujú z viac ako 50 ročných skúsenosti spoločnosti Europapier v papierenskom a baliacom priemysle a tiež z našich inovatívnych riešení. 

Sme pripravení Vám kedy koľvek pomôcť a poradiť správne vybrať materiál na Váš projekt. Neváhajte sa na nás obrátiť telefonicky na 0850 11 12 31-2 alebo nám napíšte na office@europapier.sk.

Formát

Medzinárodná štandardná veľkosť papiera je založená na nemeckej normy DIN pre formáty papiera. Základný formát merania je list o veľkosti 1 m² - formát papiera A0. Nasledujú po sebe idúce veľkosti papiera v seriáli A1, A2, A3, atď, ktoré vznikajú rozpolením predchádzajúceho formátu papiera súbežnú s jeho kratšou stranou. Najčastejšie sa používa formát papiera A4 (210 x 297 mm).

Formát papiera Rozmer v mm
A0 841 x 1189
A1 594 x 841 
A2 420 x 594 
A3 297 x 420
A3+ 305 x 457

A3++

320 x 450
A4 210 x 297
A5 148 x 210
A6 105 x 148
A7 74 x 105

 

Formát obálky Rozmer v mm
B4 250 x 355
C4 229 x 324
B5 176 x 250
C6/5 114 x 229
C5 162 x 229 
DL (C5/6) 110 x 220 
B6 125 x 176
C6 114 x 162
C7 81 x 114
Štvorcové 160 x 160

 

Plošná hmotnosť

Plošnou hmotnosťou sa rozumie hmotnosť papiera na plochu. Najčastejšie používanou jednotkou je g/m². Fyzikálne vlastnosti, ako je pevnosť, hrúbka papiera a špecifický objem závisia od plošnej hmotnosti. Čím vyššia je plošná hmostnosť, tým väčšia je neprehľadno. Papier je do plošnej hmotnosti 170 g/m². Od 170-600 g/m² má plošnú hmotnosť lepenka a pri viac ako 600 g/m² hovoríme o kartóne.

Hrúbka

Hrúbka hárku papiera je definovaná ako vertikálna vzdialenosť medzi dvomi povrchmi papiera. Je to jedna z charakteristík, ktorá má významný vplyv na tuhosť pri ohýbaní.

Objem

Špecifický objem je pomer hrúbky k plošnej hmotnosti. Väčšina typov papierov sú vyrábané v súlade s plošnou hmotnosťou. Avšak, existujú papiere, ktoré sú vyrábané presne podľa hrúbky, ako je napríklad papier pre knižnú produkciu. Väčšia hrúbka papiera umožňuje tlač produkt väčších objemov a tuhosti, pri zachovaní rovnakej plošnej hmotnosti.

Smer vlákien

Pri strojovo vyrábaných papieroch prebiehajú vlákna papieroviny v smere posuvného papierového pása. Podľa toho, ako sa vyrezávajú papierové hárky z papierového pásu, prebiehajú vlákna rovnobežne s dlhšou alebo s kratšou stranou hárku. Na označenie smeru vlákien papiera sa používajú výrazy, pozdĺžny smer - úzka dráha (SB) a priečny smer - široká dráha (BB). Na obaloch papiera, papierových kotúčoch sa smer vlákien označuje šípkou.

Belosť

Belosť papiera môže byť prezentovaná tromi spôsobmi.

  1. Číselnými hodnotami - od 90 do 170. Belosť meraná vo svetle bez UV zložky má najnižšiu hodnotu. Ak je potrebné vyrobiť papier s vyššou belosťou, dosiahne sa to pomocou použitia optických zjasňovačov pri výrobe papiera.
  2. Podľa množstva pridaných zjasňovačov - od 90% do 110%.
  3. Podľa CIE - od 130 do 170. A ako sa tieto výsledky získavajú? Pomocou špeciálnej lampy so širokým spektrom a špeciálneho počítačového programu, ktorý počíta hodnotu integrálneho počtu pre celý rozsah spektra.

Tieto tri spôsoby merania belosti môžu poskytnúť rôzne výsledky pre rovnaký papier. Napríklad papier s nízkym stupňom belosti bez UV žiarenia môže mať veľmi vysoký stupeň belosti pri použití metódy s UV. To závisí od množstva použitého optického zjasňovača. A naopak - papier s nízkou belosťou s UV môže mať vyšší stupeň belosti bez UV. Záleží na belosti vlákien a plnidle, ktoré boli použité pri výrobe papiera. Zmena plniva z kaolínu na oxid vápenatý s rovnakou belosťou vlákien, môže zlepšiť belosť bez UV žiarenia, aj o niekoľko percent v prípade, že UV žiarenie sa nemení. Belosť je jedným z parametrov papiera, ktoré nemajú žiadny vplyv na zmenu kompozície, ale dosahuje odlišný vizuálny efekt. Ďalším parametrom, spojeným s belosťou je farebný L, a, b (inými slovami, odtiene papiera). Ľudské oko je veľmi špecifická vo vnímaní odtieňov. Napriek rovnakým výsledkom belosti sa niektoré dokumenty zdajú byť belšie než ostatné. Pokiaľ má papier žltý odtieň, je vnímaný ako menej biely než papier, ktorý má modrý odtieň. Ľudské oko vníma belosť cez odtiene papiera. Výrobcovia sa snažia vyrobiť čo najbelší papier, ktorý je v dnešnej dobe až tak biely, že je to do očí bijúce. Takýto papier môže byť použitý na projekty, v ktorých chceme dosiahnúť jasnosti tlače a svetlé farby. Avšak, ak by sme museli čítať dlhé eseje vytlačené na papieri s vysokou belosťou, naše oči sa pravdepodobne vzbúria. To je dôvod, prečo sa používa papier s nižším stupňom belosti pre tieto účely.

Jas

Hoci pojmy jasnosť a belosť sa niekedy zamieňajú, je medzi nimi niekoľko rozdielov v zmysle toho, ako popisujú charakteristiky papiera.

Jas (L* hodnota) je schopnosť papiera odrážať všetky farby svetelného spektra rovnomerne. Indikuje rozsah, v akom papier odráža viditeľné svetlo všetkých vlnových dĺžok. Skutočne biely papier má vysoký stupeň odrazu a neodráža svetlo jednej vlnovej dĺžky väčšou intenzitou ako svetlo inej vlnovej dĺžky. Väčšina typov bielych papierov má celkový stupeň odrazu 80 - 100%. Jasnosť je veľmi dôležitým aspektom pre vnímanie farieb, a tak predstavuje dôležitý základ pre riadenie farieb.

CIE belosť (W10) zodpovedá vizuálnemu vzhľadu bieleho papiera s alebo bez farbiva / zosvetľovača za svetelných podmienok, so zdrojom svetla podobným dennému svetlu (D65 / 10). Na rozdiel od ISO jasnosti, ktorá je obmedzená na modrú časť viditeľného spektra, CIE belosť je založená na odraze meranom v rámci celého spektra. Papier s modrým odtieňom sa bude zdať belší pre väčšinu pozorovateľov. CIE belosť zodpovedá vnímaniu ľudského oka.

L*, a*, b* (CIE farebné spektrum)
Tento farebný systém je založený na vnímaní opačných farieb ako vnímame ľudským okom a indikuje, že farby nemôžu byť zároveň zelené a červené alebo žlté a modré. To umožňuje popísať pozíciu farby na osi červená / zelená alebo žltá / modrá s jedinou hodnotou. 

Merania pre farebný dojem z povrchu je špecifikovaný pomocou troch súradnicových osí kolmo na seba (L *, a *​​, b *).

L* znamená jasnosť.
Os jasnosti má hodnoty od 0 = čierna, po 100 = dokonalá biela

a*: Kladné a* hodnoty sú červené, záporné hodnoty sú zelené, 0 = šedá

b*: Kladné b* hodnoty sú žlté, záporné hodnoty sú modré, 0 = šedá

Vizuálne zjasňovače
Optické zjasňovače sú používané ako prísady pri výrobe papiera na výrobu žiarivo bieleho papiera. Aby bolo možné vyhodnotiť účinnosť zjasňovača, meria sa odraz pri 457 nm a bez UV podielu.

Optické zjasňovače (OBA alebo FWA) sú používané na transformáciu neviditeľné ultrafialové svetla na viditeľné modré svetlo. Tým sa zvyšuje jasnosť L* a súradnica farby svetla sa posunie smerom k modrej, t.j. b* hodnota bude záporná.

Opacita

Opacita je technický pojem pre odolnosť papiera voči svetlu. Vyjadrené vo fyzikálnych pojmoch, opacita je schopnosť papiera absorbovať a odrážať svetlo. Čím vyššia je odolnosť voči svetlu, tým vyššia je opacita. Papier by mal byť čo najodolnejší voči svetlu, t.j. čo najnepriehľadnejší, aby text a obrázky na jednej strane nepresvitali na druhú stranu.

Opacita sa uvádza v % - čím vyššie percento, tým je papier je nepriehľadnejší.

Lesk papiera

Lesk papiera je vizuálny dojem, ktorý máte keď pozeráte na povrch. Papier vyzerá lesklejší, ak sa najvýznamnejšia časť dopadajúceho svetla odráža priamo a len malá časť sa odráža rozptýlene. V technických pojmoch merania je lesk názvom pre objem priameho svetla odrazeného povrchom papiera. Povrch papiera je zvyčajne osvetlený v uhle menej ako 75° a odrazené svetlo sa meria v rovnakom uhle.

Najbežnejším spôsobom merania lesku sú metódy Huntera a Lehmanna, ale nie sú vzájomne porovnateľné. Skutočnosť, prečo sa používajú obe metódy je vzhľadom na historické a geografické okolnosti. V strednej Európe sa zvyčajne meria lesk papiera podľa Lehmannovej metódy. Lesk je dôležitou charakteristikou pre hodnotenie kvality obrázku vytlačeného na povrchu papiera. Vysokolesklý tlačený obrázok je možné vyprodukovať na matnom alebo hodvábne-matnom papieri, čím sa dosiahne väčší kontrast medzi obrázkami a inými prvkami tlače.

Typické hodnoty lesku
Typ papiera Lesk 75°
Nenatieraný papier 4 - 6
Matný natieraný papier 10 - 30
Hodvábne natieraný 25 - 50

 

Hladkosť / Drsnosť

Tu máme niekoľko metód, ktoré popisujú tento parameter. V Európe sú dobre známe dve metódy - BEKK a BENDTSEN. Dosiahnuté výsledky podľa BEKKa sú uvedené v sekundách a táto metóda opisuje hladkosť tlačenie. Táto metóda opisuje čas, ktorý je potrebný na prenos 10 cm³ vzduchu medzi hlavou prístroja a papiera merného tlaku. Pri použití tejto metódy je papier hrubší, keď daný čas je kratší, a ak je doba dlhšia, tak papier je hladší. V metóde BENDTSEN ide o meranie množstva vzduchu v mililitroch, ktoré sa prenáša medzi hlavou prístroja a papierom počas jednej minúty. V takom prípade platí, že čím je výsledok vyšší, tým ide o hrubší papier. Kým pri hladšom papieri budú výsledky nižšie.

Zvlnenie

Pri spracovaní si môžeme niekedy všimnúť, že papier, ktorý prechádza kopírovacím zariadením môže čeliť deformácie, ktorá môže byť vojakého druhu: skladanie a zvlnenie. Skladanie môže byť v troch smeroch papiera, nazvané MD, CD a DD (z anglických výrazov). Ohýbanie môžu byť v dvoch smeroch - v smere tlače a opačným smerom. Metóda merania ohybu MD a CD je založená na jednostrannej tlači určitého počtu listov (zvyčajne 100) a rýchle porovnanie veĺkosti ohyby s modelom. Metóda merania v ohybe DD je iná. Po tlači určitého množstva listov, je papier umiestnený v zariadený vo zvislej polohe, ktorá pomáha k popisu vzdialenosti medzi rohmi a zvislej rovine. Meranie sa vykonáva pre všetky štyri rohy. Výsledkom je rozdiel medzi najväčším a najmenším zakriveným rohom.

Vlhkosť

Významným parametrom pre spracovanie papiera, je jeho vlhkosť. Rozsah tohto parametra je nižšia pre kopírovacie papiere ako pre grafické papiere.

Absolútna vlhkosť = medzi 3,5 a 4,5%.

Relatívna vlhkosť = medzi 25 až 30%.

Povrchové vkladanie

Parameter s názvom vkladanie, je dôležité pri tlači. K dispozícii sú dva typy vkladanie: v hmote (lepidlo sa pridá k hmotnosti papiera pred procesom formovania papiera na zariadení) a vkladanie plochy (lepidlo - obvykle vhodne modifikovaný škrob - je kladený na papier v odvodňovacej časti zariadenie). Stupeň vkladanie má vplyv na absorpciu tonera. Lepenie sa meria metódou COBB60. Táto metóda umožňuje kontrolovať, aké množstvo vody je absorbované na jeden meter papiera v priebehu určitej doby. Výsledky sú uvedené v gramoch.

Potlač

Potlač sa vzťahuje na schopnosť papiera reprodukovať obrázky ostro, správne a bez posunutia atramentu.

Potlač je vzájomne prepojený výsledok rôznych faktorov súvisiacich s papierom, ktoré prispievajú k plnému využitiu potenciálu kvality papiera v procese tlače. Parametre potlače sú hlavné charakteristiky, ktoré ovplyvňujú vizuálnu kvalitu vytlačeného produktu.

Potlač nie je to isté ako kvalita tlače, pretože kvalita tlače je určovaná taktiež inými faktormi technológie tlače. Nižšie je popísané množstvo testov na kontrolu potlače.

Test škvrnitosti

Škvrnitosť (neostrý výtlačok) sa vzťahuje na aspekt nerovnomerného vzhľadu vytlačenej stránky. Test škvrnitosti sa vykonáva počas nepretržitej výroby papiera na testovanie vytvárania škvrnitých fliačkov. Vzorka papiera sa potlači s využitím laboratórneho tlačiarenského listu a potom je zhodnotená vizuálne pomocou objektívnych meraní so softvérom na rozpoznávanie obrázkov DOMAS. Existujú tiež iné procesy, pri ktorých sa tlačiarenský atrament aplikuje manuálne.

Test absorbcie

Absorbcia popisuje schopnosť papiera absorbovať oleje obsiahnuté v tlačiarenskom atramente.

Test absorbcie sa zvyčajne vykonáva s testovacím tlačiarenským zariadením od IGT alebo Prufbau. V rámci tohto testu sa vytlačí špeciálny testovací atrament na vzorku papiera, ktorá je potom stlačená spolu s nepotlačenou vzorkou papiera pod vysokým tlakom počas 30, 60 a 120 sekúnd, aby sa simulovala hmotnosť stohu papiera na spodný hárok (170 N/cm). V závislosti od úrovne absorbcie sa prebytočný atrament prenesie na nepotlačený papier. Čím viac rozpúšťadla papier absorboval, tým menej tlačiarenského atramentu sa prenesie. Po tomto teste sa zmeria množstvo atramentu preneseného v rámci určitého času. Absorbcia je dôležitá pre nepretržitú výkonnosť papiera v procese tlače.

Ryhovanie a ohyby

Za účelom získania merania zvyškového odporu lámania papiera sa simuluje tepelná záťaž v sušiacej jednotke a ďalšie spracovanie po tlači.

Lámanie náteru

Je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú lámanie náteru. Niektoré z nich súvisia so spôsobom, akým je papier vyrobený, aké je zloženie materiálu, typ a zloženie vlákien, elasticita, proces sušenia v náterovom stroji, väzba medzi surovým papierom a náterovými vrstvami.

Na druhej strane, podobne môže lámanie náteru ovplyvniť veľa rôznych faktorov v tlačiarenských a viazacích strojoch, napríklad klimatické podmienky (vlhkosť), správne ryhovanie, ktoré umožňuje roztiahnutie papiera, prehýbanie paralelne k smeru papiera a pod.

Aby sme ponúkli tlačiarni vysokú úroveň bezpečnosti produkcie v zmysle kvality papiera sa skúma lámanie náteru. Papier je potlačený 100% čiernym plným odtieňom. Potom nasleduje definované prehnutie testovacích pásov paralelne so smerom vlákien.

Následne sa zhodnotí vizuálne a pod mikroskopom väzba medzi atramentom a papierom na vonkajšom okraji ohybu. Čím je proporcia pomeru čierneho povrchu väčšia, tým je menej zlomený náter.

Charakteristika Jednotka Štandardy
Plošná hmotnosť g/m2 ISO 536, DIN EN 20 536
Hrúbka μm ISO 534, DIN EN 20 534
Objem cm3/g ISO 534
Hustota g/cm3 ISO 534, DIN EN 20 534

Jas ISO

Jas D65

Jas podľa TAPPI

%

%

%

ISO 2470

-

T 452

CIE belosť (C/2°)

CIE belosť (D65/10°)

-

-

ISO 11 476

ISO 11 475 

L*, a*, b* (C/2°)

L*, a*, b* (D65/10°)

L*, a*, b* (C/2*) TAPPI

-

-

-

ISO 5631, DNI 6174

DNI 6174

T 524

Y hodnota (C/2°)

Y hodnota (D65/10°)

%

%

ISO 2471, DNI 53 140

DNI 53 140

Opacita

Opacita TAPPI

%

%

ISO 2471, DNI 53 146

-

Lesk, Hunter

Lesk, Lehmann

%

%

ISO 8254-1, T 480

ISO 8254-2

Drsnosť Bendtsen 1.47 kPa

Drsnosť PPS 1 MPa

ml/min

μm

ISO 8791-2

ISO 8791-4, DIN ISO 8791-4

Vlhkosť % ISO 287

 

Klasifikácia Zaužívané názvy a popis
GZ SBB (Solid Bleached Board), SBS (Solid Bleached Sulphate).
Natieraný kartón, bielená celulóza, vrchná, vnútorná i spodná vrstva z bezdrevného materiálu, biela.
GC1 FBB (Folding Boxboard).
Natieraný pohľadnicový kartón, primárne vlákna, vrchná strana – bezdrevná, biela vnútorná vrstva – bielená drevovina, spodná strana – bezdrevná, biela.
GC2 FBB (Folding Boxboard).
Natieraný pohľadnicový kartón, primárne vlákna, vrchná strana – bezdrevná, biela, vnútorná vrstva - bielená drevovina, spodná strana – svetlá.
GT WLC (White Lined Chipboard), Triplex.
Natieraný triplex kartón – recyklované vlákna.
GD1 WLC (White Lined Chipboard), CCN (Clay Coated News), CNB (Coated News Back).
Natieraný duplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované) vrchná strana bezdrevná, biela, so špecifickým volumenom (> 1,5 cm³/g).
GD2 WLC (White Lined Chipboard), CCN (Clay Coated News), CNB (Coated News Back).
Natieraný duplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované) vrchná strana bezdrevná alebo ľahko drevitá, biela, so špecifickým volumenom (> 1,4 cm³/g).
GD3 WLC (White Lined Chipboard), CCN (Clay Coated News), CNB (Coated News Back).
Natieraný duplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované) vrchná strana bezdrevná alebo ľahko drevitá, biela, so špecifickým volumenom (> 1,3 cm³/g).
UZ SBB (Solid Bleached Board), SBS (Solid Bleached Sulphate).
Nenatieraný kartón, bielená celulóza, vrchná strana, vnútorná vrstva a spodná strana z bezdrevného materiálu, biela .
UC1 FBB (Folding Boxboard).
Nenatieraný kartón, bielená celulóza vrchná strana - bezdrevná, biela vnútorná vrstva - bielená drevovina, svetlá spodná strana - bezdrevná, biela.
UC2 FBB (Folding Boxboard).
Nenatieraný kartón, primárne vlákna  vnútorná vrstva a spodná strana – sivá.
UT WLC (White Lined Chipboard), Triplex.
Nenatieraný triplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované); vrchná strana - bezdrevná biela alebo ľahko drevitá biela; vnútorná vrstva – sivá, spodná strana – svetlá.
UD1 WLC (White Lined Chipboard).
Nenatieraný duplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované); vrchná strana - bezdrevná biela, so špecifickým volumenom (> 1,5 cm³/g) vnútorná vrstva a spodná strana sivá.
UD2 WLC (White Lined Chipboard).
Nenatieraný duplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované); vrchná strana - bezdrevná biela alebo ľahko drevitá biela, so špecifickým volumenom (< 1,4 cm³/g) vnútorná vrstva a spodná strana sivá.
UD3 WLC (White Lined Chipboard).
Nenatieraný duplexkartón, sekundárne vlákna (recyklované); vrchná strana - bezdrevná biela alebo ľahko drevitá biela, so špecifickým volumenom (< 1,3 cm³/g) vnútorná vrstva a spodná strana sivá.

 

Názov Dokument
Alkogreen alebo ako znížiť náklady na tlač Stiahnúť
Efekty perleťového lesku Stiahnúť
Matné natierané papiere v hárkovom ofsete Stiahnúť
Oter a obťahovanie Stiahnúť
Sprievodca Pantone Stiahnúť
Tlačové pomocné prípravky Stiahnúť
Potlač fólií Stiahnúť
Potlač potravinárskych obalov Stiahnúť
Prídavky do vlhčiacich roztokov Stiahnúť
Problém "duchov" v hárkovej ofsetovej tlači Stiahnúť
Žltnutie v ofsetovej tlači Stiahnúť
Redukovanie IPA Stiahnúť
Svetlostálosť ofsetových farieb Stiahnúť
Vlhčenie v ofsetovej tlači Stiahnúť